Wina przy rozwodzie ma wpływ na późniejsze alimenty.

wina przy rozwodzie ma wplyw na pozniejsze alimenty
2016-10-24

W wyroku rozwodowym sąd może nie orzekać o winie, może orzec winę obu stron bądź wyłączną winę jednego z małżonków. Ustanie małżeństwa jednak nie powoduje zerwania wszelkich więzi pomiędzy byłymi małżonkami. Rozwiedziony małżonek, który znajduje się w niedostatku bądź jego sytuacja materialna uległa pogorszeniu, może domagać się dostarczenia środków utrzymania od byłego małżonka. Jednakże, aby można było wystąpić z takim roszczeniem musi być spełniony jeden podstawowy warunek: wyrok rozwodowy musi zapaść albo bez orzekania o winie, albo z przypisaniem winy drugiemu małżonkowi, albo z przypisaniem winy obojgu małżonkom. Osoba ubiegająca się o alimenty nigdy nie może zostać uznana za wyłącznie winną rozpadu pożycia małżeńskiego.

Jak długo trwa obowiązek alimentacyjny na byłego małżonka?

W przypadku, gdy do płacenia alimentów zobowiązany jest były małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Sąd w wyjątkowych sytuacjach może ten okres przedłużyć. Również jeżeli małżonek uprawniony do alimentów wstąpi w nowy związek małżeński, obowiązek dostarczania mu środków utrzymania wygasa. Nie dotyczy to sytuacji, w której małżonek niewinny rozkładu pożycia weźmie ślub kościelny. Sąd jednak powinien wziąć pod rozwagę tę okoliczność przy ocenie zgodności dochodzonego roszczenia alimentacyjnego z zasadami współżycia społecznego.
Rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków niesie za sobą bardziej doniosłe konsekwencje prawne. Sąd na żądanie małżonka niewinnego może bowiem zasądzić od małżonka ponoszącego winę alimenty służące wyrównaniu jego stopy życiowej i w tym przypadku obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony w czasie i w praktyce może trwać aż do momentu, gdy dotychczasowy małżonek umrze.

Zatem jeżeli jesteś w trakcie rozwodu i jak dotąd uważałeś, iż nie warto wchodzić w otwarty konflikt i udowadniać winy małżonka bądź machnąłeś ręką na pozew, w którym współmałżonek obarcza Ciebie odpowiedzialnością za rozpad związku, to teraz już wiesz, iż ostateczna treść orzeczenia może mieć wieloletnie a nawet dożywotnie konsekwencje finansowe. Centrum pomocy prawnej jest w stanie tak pokierować postępowaniem, aby doprowadzić do uniknięcia płacenia alimentów lub ich zasądzenia na Twoją rzecz. Pamiętaj również, iż jeżeli skutki rozwodu w postaci istotnego pogorszenia sytuacji materialnej małżonka niewinnego ujawniły się po wielu latach od orzeczenia rozwodu, to upływ czasu nie jest przeszkodą, aby domagać się zasądzenia alimentów. Zgłoś się do nas z wyrokiem a przeanalizujemy Twoje szanse na uzyskanie świadczenia alimentacyjnego.