Porady prawne

brak dojazdu do nieruchomosci kiedy mozna ustanowic sluzebnosc drogi koniecznej
2018-02-01
Teoretycznie każda nieruchomość musi mieć dostęp do drogi publicznej. W praktyce jednak jest z tym różnie. W przypadku kłopotów z dostępem rozwiązaniem może być ustanowienie drogi koniecznej (...)
testament ustny przeslanki jego waznosci
2018-01-09
Zapewne wielu z Państwa się wydaje, iż do ważności ostatniej woli spadkodawcy wystarczy samo przeświadczenia ludzi z jego otoczenia czy też rodziny o tym, kto i co ma otrzymać po jego śmierci. Niestety luźne zapewnienia spadkodawcy w polskim prawie to za mało, aby uznać je za testament ustny (...)
dziedziczenie ustawowe a nabycie spadku na podstawie testamentu
2017-10-13
Każdy z nas zostawi kiedyś następcom swój dorobek życia. Możemy przekazać go za życia, a jeśli tego nie zrobimy, majątek nabędą spadkobiercy. W przypadku braku ostatniej woli nastąpi tzw dziedziczenie ustawowe a więc na podstawie przepisów prawa spadkowego (...)
gdy masz spor z sasiadem o granice dzialki wystap z wnioskiem o rozgraniczenie
2017-10-05
Niejednokrotnie pomiędzy sąsiadami pojawia się spór o przebieg granic. Może on dotyczyć zarówno wszystkich granic jak tylko ich fragmentu. Na nic tutaj się nie zda ogradzanie posesji wg własnego widzimisię. W sytuacji spornej jedynym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy na drogę administracyjną a nawet sądową (...)
obnizenie alimentow prawnik z tarnowa radzi kiedy mozna zadac obnizenia alimentow
2017-09-22
Raz zasądzona wysokość alimentów na dziecko lub ex małżonka nie musi oznaczać, iż alimenty w takiej kwocie będą płacone przez cały okres zobowiązania. Ustawodawca przewidział sytuacje wskazane poniżej i dał możliwość zobowiązanemu uwolnienia się od (...)
jazda pod wplywem alkoholu jazda po uzyciu alkoholu jaka kara i jak sie bronic
2017-08-02
Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu zdecydowanie nie jest zachowaniem godnym pochwały. Szczególnie teraz, w okresie letnim, nierzadko wydaje nam się, że "jedno piwo dla ochłody" na pewno nie jest w stanie wyrządzić wiele szkody w naszym życiu (...)
sprawa o zachowek sposobem na sprawiedliwy podzial majatku po zmarlym
2017-07-14
Nie do rzadkości należy sytuacja kiedy spadkodawca zapisuje w testamencie cały swój majątek zupełnie obcej, w żaden sposób niespokrewnionej osobie. Na szczęście istnieją instrumenty prawne, które pozwalają najbliższej rodzinie (...)
zasiedzenie nieruchomosci jako sposob nabycia prawa wlasnosci
2017-07-06
Nieruchomość możemy nie tylko kupić, ale i przejąć na własność po wieloletnim jej posiadaniu. Poprzez zasiedzenie zostaniemy właścicielem działki budowlanej lub gruntu rolnego, budynku, mieszkania, udziału w tych nieruchomościach. Jeśli jest kilku współwłaścicieli (...)
jak wyegzekwowac kontakty z dzieckiem
2017-03-22
Uzyskanie w postanowieniu ustalającym kontakty z dzieckiem, wyroku rozwodowym lub ugodzie korzystnych z naszego punktu widzenia terminów i częstotliwości spotkań rodzica z dzieckiem to dopiero połowa sukcesu (...)
umowa dozywocia a sluzebnosc osobista mieszkania
2016-12-13
Choć wydawać by się mogło, iż dożywocie a służebność osobista polegająca na dożywotnim prawie mieszkania w nieruchomości jest tym samym to jednak są to dwa odrębnie uregulowane w prawie sposoby zabezpieczenia przysłowiowego dachu nad głową na przyszłość , zazwyczaj przez ludzi starszych.