Co to jest intercyza? Jak ustanowić rozdzielność majątkową?

co to jest intercyza jak ustanowic rozdzielnosc majatkowa
2016-10-07

Jeśli małżonkowie nie zdecydują się na podpisanie intercyzy w ich małżeństwie od samego początku będzie istnieć ustrój ustawowej wspólności majątkowej. Stanowi o tym art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wspólność majątkowa obejmuje przedmioty, które zostały nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków a więc od dnia zawarcia związku małżeńskiego, a także przez każdego z nich z osobna - w taki właśnie sposób tworzony jest majątek wspólny. Należy tu podkreślić, iż zarówno mąż jak i żona, bez względu na to w jakim stopniu się przyczynili do powstania tego majątku, mają w nim taki sam udział.

Intercyza zwana inaczej umową majątkową znosi ustrój wspólności majątkowej, a co za tym idzie po jej zawarciu istnieje jedynie majątek osobisty żony i majątek osobisty męża. Na intercyzę można się zdecydować zarówno przed zawarciem związku małżeńskiego jak i w jego tracie (z różnych przyczyn). Jeżeli rozdzielność ustanowiono przed zawarciem związku, każdy z małżonków zachowuje majątek zgromadzony przed ślubem oraz majątek nabyty później. W przypadku zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej już w trakcie trwania małżeństwa, rozdzielność zajmuje miejsce ustawowej wspólności majątkowej - małżonek zachowuje więc te składniki majątku, które przypadły mu w drodze podziału majątku wspólnego, oraz przedmioty nabyte już po wprowadzeniu rozdzielności. 

Zalety intercyzy:

  • dla osób ceniących sobie niezależność, dysponujących majątkiem i zarządzających własną firmą niewątpliwym plusem intercyzy jest to, że mogą samodzielnie zarządzać majątkiem
  • w przypadku rozwodu, intercyza pozwala uniknąć długiej i kłopotliwej sądowej batalii o podział majątku
  • ochrona majątku w przypadku kłopotów finansowych jednego z małżonków

Wady intercyzy:

  • brak możliwości wspólnego rozliczania z urzędem skarbowym
  • negatywny wpływ na ocenę ewentualnej zdolności kredytowej małżonków w przypadku starania się o kredyt w banku

Istnieją 2 sposoby wprowadzenia rozdzielności majątkowej: w postępowaniu sądowym oraz spisanie umowy przed notariuszem. Na ten drugi sposób decydują się małżonkowie, którzy są zgodni co do chęci i konieczności wprowadzenia ustroju rozdzielności majątkowej.

Rozpatrując kwestię ustanawiania rozdzielności majątkowej pod kątem niewłaściwego postępowania współmałżonka, trzeba sięgnąć do środków sądowych (trudno bowiem przyjąć, że taki współmałżonek dobrowolnie zgodzi się na zniesienie wspólności majątkowej). Rozdzielność ustanawiana na drodze postępowania sądowego określana jest mianem ustroju przymusowego. Zgodnie z przepisami prawa  z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. W takiej sytuacji, jeśli sąd pozytywnie rozpatrzy pozew, rozdzielność powstanie z chwilą wskazaną w wyroku.

Jeśli zatem podejrzewasz, iż w Twoim przypadku zasadnym byłoby wprowadzenie rozdzielności majątkowej zgłoś się do CPP a my pokierujemy Cię odpowiednio do notariusza lub pomożemy uzyskać wyrok gwarantujący ochronę majątku przed krzywdzącymi działania współmałżonka.